ممنوعیت استفاده ارتش آمریکا از پهپاد های dji برای تمرین هدفگیری

bans-use-us-military-from-chinese-drones-dji
کوادکوپترهای پیشنهادی

به نظر می رسد کمپانی dji مثل هواوی قربانی درگیری های سیاسی و اقتصادی چین و آمریکا شود. کمپانی چینی (Da-Jiang Innovations) که به dji دی جی آی معروف هست این روزها مورد بحث رسانه های آمریکایی و بعضی از مقامات سیاسی این کشور شده است.

ماجرا از آنجا آغاز شده که نیروی دریایی آمریکا صدها هزار دلار جهت خرید پهپاد dji شرکت دا جیانگ- اینوویشن هزینه کرده بود. موضوعی که با واکنش مقامات مسئول در پنتاگون مواجعه شد. هر چند اِلن لُرد، معاون تهیه و تامین تجهیزات وزارت دفاع می گوید پهپادهای خریداری شده از دی جی آی برای استفاده آموزشی و تمرینات هدف گیری به کار گرفته می شوند.

البته قانونگذاران در کنگره آمریکا به دلیل نگرانی از امنیت سایبری با خرید این گونه کوادکوپترها مخالفت کرده اند. نگرانی آنها به حدی هست که ماه گذشته قانونی را ارائه کردند که سازمان های فدرال را از خرید پهپاد از هر کشوری که تهدید امنیت ملی محسوب شود، منع می کند. هر چند مقامات پنتاگون می گویند که این پهپاد ها فقط برای آموزش و هدفگیری استفاده می شوند.  و به هیچ وجه در ماموریت نیروهای آمریکایی مورد استفاده قرار نگرفته است.

dont use US Military Bought Chinese Made Drones for Target Practice

البته مدیران کمپانی «دا جیانگ اینوویشن» ضمن رد هر گونه حمله سایبری با آسیب پذیری امنیتی در استفاده از این پهپاد ها، می گویند کاربران در چگونگی گردآوری، ضبط و انتقال اطلاعات شان کنترل کامل دارند و گزارش های حاکی از آسیب پذیری های امنیت سایبری پهپادها کاملا نادرست است. «مایکل پِری» مدیر روابط عمومی DJI در واکنش به ابلاغیه اخیر گفته است: «برای تأیید مندرجات ابلاغیه و دریافت مفهوم دقیق عبارت ضعف های سایبری با ارتش آمریکا تماس خواهیم گرفت.»

US Military Bought Chinese Made Drones for Target Practice 1ممنوعیت استفاده ارتش آمریکا از پهپاد های dji برای تمرین هدفگیری

 

خبر بدتر برای دی جی آی اینکه در «قانون اختیارات دفاع ملی» آمریکا برای سال مالی ۲۰۲۰ استفاده از پهپادهای چینی منع شده است.


اما بر اساس نتایج پژوهش های آزمایشگاه ارتش، اطلاعات و خطوط ارتباطی پهپادهای DJI در مقابل تهدیدات سایبری آسیب پذیر بوده و نیروهای دشمن می توانند اطلاعات جغرافیایی، تصاویر زنده ویدیویی دوربین پهپاد و سایر اطلاعات آن را از راه دور به دست آورده، و حتی کنترل وسیله را نیز کاملاً در دست بگیرند.

همچنین به تمامی واحد ارتش دستور داده شد که استفاده از تمامی محصولات و پهپادی های دی جی آی را متوقف کرده. حتی اپلیکیشن ها و نرم افزارهای نصب شده dji را سریعا حذف کنند.باتری ها و ماژول های حافظه را جدا کرده و تمام تجهیزات را تا ابلاغ دستورالعمل بعدی در مکان امنی نگهداری کنند.

خبری که می تواند رقابت در بازار تولید کوادکوپتر را بسیار داغ تر کند. و باید ببینیم نگاه امنیتی و سیاسی به dji آینده این شرکت را به کدام سمت و سو می برد.

dji یک شرکت چینی در زمینه تولید کوادکوپتر و پهپاد غیر نظامی هست که بیش از 70 درصد بازار پهپاد های غیر نظامی را در اختیار دارد. این شرکت با بیش از 400 کارمند و ارزش 10 میلیارد دلار و سود سالیانه یک میلیارد دلار فعلا ابر قدرت بدون رقیب در زمینه تولید کوادکوپتر و هلی شات یا همان پهپاد غیر نظامی به شمار می آید. از مهمهترین محصولات این شرکت به فانتوم ، اینسپایر، مویک 2 پرو، ماتریس، لرزشگیر و دوربین می باشند. دی جی آی حتی در بخش کشاورزی نیز پهپاد تولید می کند. پهپادهای دوربین دار این کمپانی در ایران بیشتر به هلی شات معروف هستند.

 

 

به یار برسان:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
WhatsApp
Telegram

1 دیدگاه دربارهٔ «ممنوعیت استفاده ارتش آمریکا از پهپاد های dji برای تمرین هدفگیری»

  1. آواتار ramin

    اینها همش بخاطر جنگ اقتصادی و سیاسی هست
    میخوان با این کار جلوی فروش محصولات چینی رو تو بازار آمریکا بگیرند
    دی جی آی هیچ وقت اجازه نمیده از پهپادهاش برای جاسوسی و حمله سایبری استفاده بشه
    چون میدونه زود نابود میشه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا