DJI AirSense چیست؟ کاربرد فناوری ADS-B بر روی کوادکوپتر

DJI AirSense چیست؟ کاربرد فناوری ADS-B بر روی کوادکوپتر
کوادکوپترهای پیشنهادی

کمپانی DJI اعلام کرده که از سال جدید تمامی محصولات خود را به تکنولوژی DJI AirSense مجهز می کند. استفاده از کوادکوپتر یا همان هواپیمای بدون سرنشین کوچک تجاری و فضولی کردن آن در تمامی عرصه های زندگی بشر هر روز در حال گسترش هست. کمپانی DJI بزرگترین تولید کننده این نوع پهپاد تجاری است. که بیش از 70 درصد بازار را در اختیار دارد.


همین افزایش استقبال از این نوع تکنولوژی و ورود به آن عرصه سینما و حتی پزشکی، حمل و نقل و.. صنعت هوانوری را با چالش جدیدی روبرو کرده است. آن هم مزاحمت این نوع پهپاد ها برای هواپیماها و هلیکوپتر ها بخصوص در نزدیکی فرودگاها. تشخیص و اجتناب از موانع چالش بزرگی بود که کمپانی دی جی آی تا حدودی در این زمینه موفق بوده.


هواپیما ها از طریق GPS و سایر تجهیزاتی که دارند موقعیت خود را برای همدیگر ارسال کنند. تا نسبت به موقعیت هم شناخت کامل داشته باشند. اما پیاده کردن چنین تکنولوژی در کوادکوپتر کمی مشکل هست. بدنه کوچک هلی شات قابلیت پیاده کردن چنین سیستمی را ندارد.


DJI برای حل این مشکل از تکنولوژی ADS-B و اخیرا هم از DJI AirSense بر روی پهپادهای خود استفاده کرده است. ADS-B بخشی از فناوری AirSense است. این کمپانی فناوری ADS-B را بر روی کوادکوپترهای خود مثل ماتریس 300 ، مویک 2 نصب کرده تا سیگنال های رادویی از هواپمیاها نزدیک خود را دریافت کنند. سپس سیستم AirSense این اطلاعات را به کنترل کننده زمینی بصورت هشدار لرزشی ارسال کرده و به اپراتور و دارند هلی شات هشدار دهد که یک هواپیما در نزدیک کوادکوپتر شما در حال پرواز هست. به عبارتی به شما بگوید که در منطقه محل پرواز شما یک هواپیما در حال پرواز هست و مواظب باشید با آن برخورد نکنید. امیدواریم که این توضیحات کوتاه شما را با تکنولوژی DJI AirSense آشنا کرده باشد.


DJI AirSense چیست؟


کمپانی دی جی آی DJI AirSense را یک سیستم هشدار دهنده تعریف کرده است که با استفاده از فناوری ADS-B به خلبانان و کنترل کننده کوادکوپتر وضعیت منطقه پرواز را گزارش داده به آنها کمک می کند تا در هنگام پرواز تصمیمات درست بگیرند. این ویژگی داده های پرواز را به طور خودکار از هواپیماهای اطراف با فرستنده های ADS-B ارسال می کند ، تجزیه و تحلیل می کند تا خطرات برخورد احتمالی را تشخیص دهد و قبل از هر گونه اتفاق یا برخورد کاربران را با استفاده از برنامه DJI بر روی تلفن همراه به خوبی آگاه سازد. فناوری که شرکت DJI قول داده است بر روی تمامی کوادکوپتر های با وزن بالای 250 گرم نصب شود.

 

فناوری ADS-B چیست؟

ADS B Technology

ADS-B (پخش خودکار وابسته به پخش) از سیگنال های ماهواره ای و رادیویی برای شناسایی مکان های هواپیما و به اشتراک گذاری آن داده ها در زمان واقعی استفاده می کند. این فناوری سالها در ایالات متحده ، کانادا ، استرالیا ، هند و اروپا به طور گسترده در حمل و نقل هوایی مورد استفاده قرار گرفته است و به بخشی مهم و فزاینده اکوسیستم ایمنی حمل و نقل تبدیل شده است.

ADS B Out vs. In Technology

فناوری ADS-B دارای دو مؤلفه اصلی است: اولین آن ADS-B Out یا ( ADS-B بیرونی ) است که می تواند در هواپیماهای سنتی برای تعیین و پخش اطلاعات پرواز از قبیل مسیر پرواز ، سرعت و ارتفاع نصب شود. دوم ADS-B In یا ( ADS-B درونی) است که اطلاعات پخش شده از فرستنده های ADS-B Out را دریافت می کند. هواپیماهای بدون سرنشین DJI با AirSense فقط از ADS-B  درونی استفاده می کنند ، به این معنی که آنها می توانند هواپیماهای مجاور را قبل از اینکه برخورد داشته باشند تشخیص دهند. و اطلاعات گزارش‌شده وابسته به تجهیزات سیستم ناوبری ماهواره‌ای است که به یک مورد خاص فرستاده نمی‌شود بلکه پخش و مخابره می‌شود.

 

با مراجعه به صفحه سؤالات متداول اداره هواپیمایی هواپیمایی فدرال ، می توانید اطلاعات بیشتری در مورد این فناوری کسب کنید.

آیا AirSense هر هواپیمای اطراف را تشخیص می دهد؟

فناوری DJI AirSense ابزاری برای هشدار به کاربران هواپیماهای اطراف است که ADS-B Out نصب شده اند ، اما محدودیت های فنی دارد. AirSense اطلاعات پخش شده از 1090ES (RTCA DO-260B) و UAT (RTCA DO-282B) را دریافت می کند ، اما برای هواپیماهایی که دارای فرستنده های ناقص هستند یا ADS-B Out ندارند ، AirSense نمی تواند پیامهای پخش شده را دریافت کند و قادر به ارسال اخطارها نیست. AirSense همچنین ممکن است قادر به دریافت اطلاعات ADS-B در هنگام وجود سازه های بزرگ یا موانع بزرگ بین هواپیمای DJI و هواپیمای مسافربری ( مثلا وجود ساختمان بین هواپیما کوادکوپتر دی جی آی ) نباشد ، یا اگر هواپیمای DJI نتواند موقعیت مکانی خود را هنگام پرواز به طور دقیق تعیین کند.

 لازم به ذکر است که انتقالهای ADS-B Out ( یا ADS بیرونی ) نه تنها از هواپیماهای مسافربری پخش می شوند بلکه می توانند از ایستگاه های کنترل هوایی و زمینی که اطلاعات ADS-B را جمع آوری و پخش می کنند ، به هواپیماهای مجاور درک کاملی نسبت به فضای هوای اطراف را ارائه دهند. در حالی که DJI AirSense ابزاری قدرتمند است که می تواند ایمنی پرواز را افزایش دهد ، اپراتورها در نهایت وظیفه پرواز را با احتیاط انجام می دهند و محتاطانه اطراف خود را هنگام پرواز رعایت می کنند.

 آیا می توانم نادیده گرفتن هشدارهای AirSense را انتخاب کنم؟


  ما بسیار توصیه می کنیم كه اپراتورها از ارتفاع مناسب پرواز كنند و به محض هشدار نسبت به هواپیماهای مسافربری كه می توانند برخورد ایجاد كنند ، از مسیر خارج شوند. با این حال ، AirSense کنترل پهپاد را به دست نخواهد گرفت. و همچنان کنترل هلی شات در دست شماست می توانید هشدارها را نادیده بگیرید و در مسیر هواپیما قرار بگیرید تا پهپاد شما با یک برخودر کوچک نابود شود.

آیا DJI AirSense تمامی اطلاعات شخصی من را به اشتراک می گذارد؟


خیر:  DJI AirSense از ADS-B بیرونی استفاده نمی کند، به این معنی که هیچ گونه اطلاعات پرواز را منتشر نمی کند. DJI همچنین هیچ اطلاعاتی در رابطه با AirSense جمع آوری یا به اشتراک نمی گذارد.


اگر هواپیمای بدون سرنشین من ADS-B داشته باشد ، آیا این بدان معنی است که وقتی من در حال پرواز هستم، هواپیماهای دیگر با ADS-B قادر به دیدن آن هستند؟

خیر AirSense فقط از ADS-B داخلی استفاده می کند. از ADS-B بیرونی استفاده می کند. این بدان معنی است که یک هواپیمای بدون سرنشین مجهز به AirSense می تواند از هواپیماهای دیگر اطلاعات دریافت کند اما قادر به انتشار اطلاعات خارج نیست.


کدام کشورها از ADS-B استفاده می کنند؟


در ایالات متحده ، فن آوری ADS-B در حال حاضر توسط بسیاری از هواپیماهای مسافربری مورد استفاده قرار می گیرد و در نتیجه در مقررات فدرال در سال 2020 به دلیل مقررات فدرال 14 14 CFR 91.225 14 و 14 CFR 91.227 mandatory در فضای هوایی کنترل شده اجباری می شود. در آن زمان ، اکثر هواپیماهای مسافربری در ایالات متحده مجهز به ADS-B Out خواهند بود. این فناوری همچنین در کانادا ، استرالیا ، هند و اروپا رواج دارد و به طور فزاینده ای در سراسر جهان در حال پیاده شدن هست. برای لیست مفصلی از کشورهایی که دارای دستورالعمل یا پیشنهادهای ADS-B Out هستند ، می توانید از این صفحه از انجمن دارندگان هواپیما و خلبانان بازدید کنید

به یار برسان:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
WhatsApp
Telegram

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن