10 کاربرد برتر پهپادها در صنعت

10 کاربرد برتر پهپادها در صنعت | برترین کاربردهای کوادکوپترها کدامند؟
کوادکوپترهای پیشنهادی

10 کاربرد برتر پهپادها در صنعت

در این مقاله می خواهیم از پهپادها و کاربردهای ویژه ای که در صنعت دارند برای شما بگوییم، پرنده های رباتیکی که امروزه استقبال کنندگان زیادی دارند و در زندگی بشر کاربردهای ویژه ای ارائه می دهند. در میان تمامی مولتی روتورها، کوادکوپترها یا هواپیماهای بدون سرنشین 4 روتوره بیشتر مورد توجه کاربران بوده اند. پهپاد به هواپیمای بدون سرنشین و کنترل از راه دوری گفته می شود که در ابعاد و وزن پایین ساخته می شود. به نمونه دوربین دار این دستگاها هلی شات گفته می شود. کاربردی که امروزه این پرنده های هدایت پذیر در صنعت و تکنولوژی دارند بی نظیر است. به آنجایی می روند که برای بشر دور از تصور است یا رفتن به آنجا هزینه های زیادی به همراه دارد. تا سال 2020 حدود 16 میلیون کوادکوپتر در جهان به فروش می رود که بدون شک کمپانی DJI سهم زیادی از این تعداد را در میان تمامی برندها دارد.
ما قبلا در رابطه با سوخت پهپاد ، تاریخچه پهپاد ، برترین کمپانی های ساخت کوادکوپتر و موارد بسیار دیگر مطالبی منتشر کرده ایم و اکنون می خواهیم برای شما از کاربرد این هواپیماهای بدون سرنشین بگوییم، تا بدانید که این محصولات در زندگی روزمره ما نقش بسیار مهمی ایفا می کنند. البته در آینده نزدیک شاهده شاهکارهای بیشتر از این پرنده های هدایت پذیر خواهیم بود.

10 stunning applications of drone technology

 

پهپاد چیست و چگونه پرواز می کند

همانطور که در بالا هم گفته ایم پهپاد به هواپیمای بدون سرنشین و کنترل از راه دوری گفته می شود که از عناوین بسیار دیگر برای آن به کار می برند. پهپاد در زبان لاتین ” Drone ” گفته می شود که به معنای “زنبور نر” می باشد. صدایی که بال های زنبور و پهپاد تولید می کنند شباهت آوایی بسیاری دارد و به همین خاطر این عنوان زنبور نر را بر آن گذاشتند. پهپادها در واقع ارتقاع یافته بالن های جنگی اتریش می باشند که به آنها کشتی های شناور هم می گفتند. سابقه ساخت اولین پهپاد که برای برنامه های نظامی تولید شده به سال 1849 بر می گردد، زمانی که پهپادها کاربرد بسیاری در جنگ های جهانی داشتند. اما امروزه پهپادها توسط کارآفرینان فردی ، شرکتهای کوچک و متوسط ​​و شرکتهای بزرگ برای برنامه های مختلف دیگر مورد استفاده قرار می گیرند. پهپاد متشکل از 4 یا تعدادی بیشتر موتور می باشد که به صورت چپگرد و راستگرد بر روی فریم پرنده نصب می شوند. با استفاده از یک باتری یا منابع تغذیه دیگر تمامی موتورها را به سمت مرکز می چرخانند که نتیجه آن تولید یک نیروی محرکه به سمت بالا و در ادامه با استفاده از کنترل سرعت های الکترونیکی این نیرو به سمت جلو و تمامی جهات پرنده را به حرکت در می آورد. پهپادها با ساختار و کاربرهای مختلف روانه بازار می شوند که در میان آنها محصولات شرکت DJI به خاطر قابلیت ها و ساختار ویژه ای که دارند از تمامی برندها پیشرفته تر و کاربردی تر عرضه می شوند.

برترین ویژگی های یک پهپاد خوب

یک کوادکوپتر خوب دارای چند آپشن ویژه می باشد که با توجه به نوع آن (فیلمبرداری، مسابقه ای، حمل بار) متفاوت می باشد. در میان تمامی کوادکوپترها زمان پرواز و برد رادیویی و قابلیت های هوشمندی که ارائه می دهند از نکات برجسته آنها به حساب می آید. برای یک هلی شات (بخوانید “کوادکوپتر دوربین دار”) علاوه بر زمان پرواز کیفیت فیلم ها و تصاویر مهمترین ویژگی آن می باشد، که در نمونه های صنعتی نظیر ماتریس های کمپانی DJI می توان دوربین های پیشرفته را بر روی آنها نصب کرده و فیلم های حرفه ای با بهترین کیفیت به ثبت رساند. در میان پهپاد مسابقه ای سرعت، زمان و تعادل پرواز می تواند مهترین ویژگی آنها باشد که هنگام خرید پهپاد مسابقه ای باید به این نکات توجه کنید. در میان پهپادهای کشاورزی و نمونه هایی که برای حمل بار مورد استفاده قرار می گیرند مطمئنا قدرت حمل یک عامل موثر می باشد. ظرفیت تانکر در پهپادهای کشاورزی به همراه مداومت شارژی این امکان را به کشاورزان حرفه ای می دهد که با سرعت فوق العاده مزارع خود را سمپاشی کنند.
صنعت و تکنولوژی حساب ویژه ای برای این محصولات در آینده باز می کند تا کاربردهای آنها را ارتقاع دهد و از بروزترین تکنولوژی ها و فناوری ها برای ساخت آنها در نظر می گیرد.

اما ده کاربرد برتر هواپیماهای بدون سرنشین و کنترل از راه دور عبارتند از موارد زیر که تمامی آنها را برای شما بررسی می کنیم!

1- فیلم برداری و تصویر برداری

مهمترین کاربرد هواپیماهای بدون سرنشین در زمینه تهیه فیلم های هوایی در تمامی عرصه های سینما، ساخت مستند و غیره می باشد. در فیلم های سینمایی یا ساخت تیزرهای تبلیغاتی یا بازرسی از پروژه های مهندسی از این هواپیمای بدون سرنشین می توان استفاده کرد. تا قبل از ورود پهپادها به عرصه فیلم برداری و تصویر برداری از هلیکوپترها یا جرثقیل های گران قیمت استفاده می کردند.
در آتلیه های عروسی، فیلم برداری با هلی شات می تواند موجب گسترش کسب و کار شود. تهیه چنین ویدئوهایی با هر دستگاهی به غیر از پهپاد هزینه های زیادی به همراه دارد. با استفاده از یک هلی شات می توانید سلفی های هوایی با بهترین کیفیت به ثبت برسانید.
پهپادهای مسافرتی مانند هلی شات مویک و فانتوم که با وزن پایین، طراحی ایده آل و قیمت مناسب عرضه می شوند برای تصویر بردرای و فیلمبرداری هنگام طبیعت گردی و مسافرت گزینه ایده آلی می باشند. علاوه بر این، روزنامه نگاران در حال استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین برای جمع آوری فیلم ها و اطلاعات در برنامه های زنده هستند.

drone use کاربرد پهپاد در صنعت domzik com 4

2- پهپاد های کشاورزی

بعد از فیلمبرداری مهمترین کاربرد این هواپیماهای بدون سرنشین سمپاشی و بذرپاشی در عرصه کشاورزی می باشد. دی جی ای در این زمینه ها بسیار عالی عمل کرده و مولتی روتورهایی با قدرت حمل بیش از 16 کیلو سموم آفت کش ساخته که از بهترین آنها می توان به آگراس تی 16 اشاره کرد. ظرفیت تانکر این پهپاد کشاورزی 16 لیتر می باشد که با استفاده از سیستم اسپری پیشرفته حدود 80 درصد سریعتر از حالت دستی سمپاشی و بذرپاشی می کند. پهپاد پی 4 مالتی اسپکترال یکی دیگر از محصولات شرکت DJI است که با تهیه نقشه های هوایی اطلاعاتی برای کشاورزان تهیه می کند که با استفاده از آن می توانند بخش های مریض مزارع خود را تشخیص دهند. با استفاده از پهپادهای دوربین دار هم می توانید بر محصولات خود نظارت داشته باشید و با کمترین هزینه محصولات قابل برداشت را شناسایی کنید.

19i2 drone 1

3- نظارت بر شبکه های برق رسانی و بازرسی های مهندسی

مطمئنا شما هم مشاهده کرده اید که برای عیب یابی در شبکه های برق رسانی و دکل های آنتن دهی که درصد خرابی آنها زیاد است چه مشکلاتی وجود داشته و خطرات جانی فراوانی به همراه داشت. اما با استفاده از یک هلی شات می توان به صورت حرفه ای این مشکلات را بررسی و نسبت به تعمیر آنها اقدام کرد. از محصولاتی که برای این حرفه مناسب می باشند می توان به پهپادهای سازمانی کمپانی دی جی ای یعنی ماتریس ها اشاره کرد. هلیشات های پیشرفته DJI دارای قابلیت ارسال لحظه ای ویدئو برای کاربر هستند. با استفاده از این قابلیت شما می توانید همزمان با فیلمبرداری یک فید زنده از دوربین را دریافت کنید. کاربرد پهپاد در برق گسترده است به نحوه ای که هر گونه خرابی در شبکه های برق رسانی و دکل های آنتن دهی را با استفاده از یک پهپاد سازمانی می توانید شناسایی کنید.
در پروژه های مهندسی از پهپادهای دوربین دار برای بازرسی از پروژه ها به کار گرفته می شود که با دقت بالایی اطلاعات مناسبی از یک پروژه مهندسی به دست می اورد. تمامی پروژه های شرکت نفت و ساختمان سازی نیاز به نظارت مهندسین دارند تا تمامی مراحل ساخت به صورت نظارت شده پیش برود. ماموران نظارتی می تونند با استفاده از یک هلی شات ویدئوهایی با جزئیات دقیق از یک پروژه را تهیه کرده تا تمامی اطلاعات و مراحل پیشرفت پروژه را برای مقامات بالاتر ارسال کنند.

drone use کاربرد پهپاد در صنعت domzik com 2

4- ساخت مستندها و نظارت بر حیات وحش

ساخت مستند از دیگر کاربردهای  مفید پهپادهای دوربین دار یا هلی شات ها می باشد که برای این کار نیاز به برد بالا و زمان پرواز طولانی دارند. برای ساخت مستندهایی از حیات وحش که نزدیک شدن به حیوانات وحشی غیر ممکن است یا ساخت مستندهایی از مکان های صعب العبور که رفتن به آنجا ممکن نیست همگی از عهده این مینی هواپیماهای بدون سرنشین بر می آید.

drone use کاربرد پهپاد در صنعت domzik com 10

5- امداد و نجات

یکی دیگر از کاربردهای موثری که این هواپیماهای بدون سرنشین ارائه می دهند امداد رسانی و کمک به گروهای جستجو برای پیدا کردن افراد مفقود شده می باشد. با استفاده از این مولتی روتورها می توانید خیلی راحت به آنها غذا، دارو و تجهیزات مورد نیاز برسانید. وجود سنسورهای حرارتی برای تشخیص شدت دمای یک محیط و شناسایی افراد مفقودی در میان آتشسوزی یک ویژگی ایده آل هستند که در دی جی آی از این سنسورهای حرارتی برای هلی شات مویک 2 اینترپرایز در نظر گرفته است. Mavic 2 Enterprise یک پهپاد امدادی است که با استفاده از چند وسیله جانبی می تواند برای عملیات جستجو و نجات خدمات خوبی به کاربران ارائه دهد.

drone use کاربرد پهپاد در صنعت domzik com 12

6- تحویل کالا / حمل و نقل

دسته ای از پهپادها هستند که قابلیت حمل وزن بالایی را دارند و در زمینه حمل و نقل و تحویل کالا به مشتریان یا تمامی ارگان ها در مواقع ضروری فعالیت می کنند. برای رساندن دارو و  تجهیزات به درمانگاها در شرایط اضطراری و مواقع که ترافیک درون شهری سنگینی وجود دارد این دستگاها جان بیماران را نجات می دهند. نمونه این کارایی در همین اوضاع کنونی یعنی بیماری کرونا اتفاق افتاده که از ورود افراد به خیابان ها و خارج شدن از قرنطینه جلوگیری می کرد.

drone use کاربرد پهپاد در صنعت domzik com 1

7- مدیریت حوادث و مهار آتش

هنگام وقوع یک حادثه پهپادها می توانند با ثبت اطلاعاتی نظیر فیلم، تصویر و نقشه مکانی از محل وقوع حادثه و از زوایایی که با چشم قابل دیدن نیستن برای کارشناسان و ناظران حل و فصل تهیه کنند. که این اطلاعات به آنها کمک می کند تا تصمیم بهتر و کاربردی تر برای رسیدگی به حوادث اتخاذ کنند. دوربین ها، سنسورها و رادارها به گروه امداد و نجات دید بهتری را می دهند تا بتواند افراد مصدوم را در میان آوار پیدا کنند. قبلا برای این کار از هلیکوپتر استفاده می کردند که مطمئنا هزینه بیشتری به همراه داشته و با توجه به حجم بالایی که داشته جابجا شدن در میان ساختمان ها و حاشیه های اطراف کار دشواری بود. پهپادهای آتش نشانی هم می توانند در زمینه مهار آتش حرفه ای عمل کنند. کمپانی والکرا در این زمینه محصولاتی روانه بازار کرده که با سیستم اسپری قدرتمند می توانند آتش را مهار کنند. مخزن اسپری پهپاد آتش نشانی والکرا در زیر تعبیه شده که از محول ویژه ای برای خاموش کردن حریق استفاده می کند.

drone use کاربرد پهپاد در صنعت domzik com 9

8- تفریحی / سرگرمی

در این زمینه می توان به محصولات کمپانی سایما اشاره کرد که با قیمت مناسب و قابلیت های اندکی که دارند برای سرگرمی و تفریح مناسب می باشند. بیشتر کاربرانی که از این محصولات استفاده می کند کودکانی هستند که تجربه کافی برای پرواز ندارند. پرواز کردن با این دستگاها برای کودکان یک هیجان خاص و بی نظیر می باشد که با اندکی هزینه می توانید یک سرگرمی خوب برای کودکانتان ارائه دهید. مبتدیان برای حرفه ای شدن در این زمینه از این پهپادها استفاده می کنند.

drone use کاربرد پهپاد در صنعت domzik com 14

9- تهیه نقشه های جغرافیایی و پیش بینی وضع هوا

از پهپادها می توان در عرصه ساخت نقشه های جغرافیایی هم استفاده کرد. برای تهیه یک نقشه شما نمی توانید فضای اطراف خود را به خوبی تجسم کنید، اما با استفاده از تصاویر هوایی به خوبی می توانید پستی و بلندی های اطراف خود را تجسم کنید. همچنین کارشناسان هواشناسی از پهپادها برای تشخیص وضعیت هوا استفاده می برند که کمک های بسیاری در این زمینه به کارشناسان  می کند. با توجه به قیمت پایینی که دارند می توانند به دل طوفان ها بروند تا شدت باران را در تمامی مناطق کوهستانی و هموار محاسبه کنند.

drone use کاربرد پهپاد در صنعت domzik com 13

10- ایجاد نظم و نظارت

از راهبردهای دیگر این پهپادها می توان به نظارت و ایجاد نظم در یک منطقه اشاره کرد. برای این کار می توان از طریق پهپادها به مردم هشدار داد تا قانون را رعایت کنند. در روزهای اخیر چین به عنوان بزرگترین کشور تولید کنند این محصولات از پهپادها برای ایجاد نظم در روزهایی که مردم درگیر کرونا بودن استفاده کرده و با استفاده از این مولتی روتورها به مردم هشدار می داد تا در خانه هایشان بمانند. از آنجایی که این پرنده ها دارای سیستم دریافت فیلم به صورت زنده می باشند ماموران نظارتی می توانستند به صورت آنلاین با آنها ارتباط برقرار کنند و به افراد خاطی دستور دهند تا به خانه هایشان برگردند.

drone use کاربرد پهپاد در صنعت domzik com 7

خرید پهپاد از نمایندگی DJI

مشتریان می توانند برای خرید هلی شات فیلم برداری، پهپادهای کشاورزی و تمامی محصولات کمپانی DJI از همینجا یعنی نمایندگی رسمی شرکت دی جی ای در ایران اقدام کنند. دامزیک مرکزی معتبر برای فروش پهپادهای ماتریس، اینسپایر، مویک و فانتوم در ایران می باشد.

به یار برسان:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
WhatsApp
Telegram

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا